Blibioteka Główna

Dane adresowe:

Wydawnictwo Naukowe
Akademia Techniczno-Humanistyczna:

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2, bud. B,
pokój 114 (I p.)
tel./fax +48 (33) 8279268
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

E. Jurczyńska-McCluskey, Patrycja Bałdys, K. Piątek: „Pamięć zbiorowa i tożsamość w Europie Środkowo-Wschodniej.”

(...) z przekonaniem rekomenduję tom do druku z trzech podstawowych powodów: poznawczych, integracyjnych i symbolicznych. Recenzowana praca zawiera bowiem interesujący i warty upowszechnienia materiał badawczy, a niewielka Katedra Socjologii ATH stać się może ośrodkiem skupienia dla badaczy podejmujących zagadnienia pamięci zbiorowej i tożsamości w Europie Środkowo-Wschodniej.
Warto jednak pamiętać, w tym zwłaszcza kontekście, że istotnym naturalnym zadaniem jej pracowników jest próba zdefiniowania tożsamości regionalnej lub też stwierdzenie – a contrario – iż taka tożsamość nie istnieje, albo dopiero się tworzy. Od wielu już lat na łamach prasy i lokalnych periodyków naukowych toczy się spór o sens terminu Podbeskidzie i roli Bielsko-Białej w procesie powstawania zrębów tożsamości społecznej tak delimitowanego regionu".

Z recenzji prof. zw. Dr. Hab. Marka S. Szczepańskiego.

książka (...) wpisuje się w istniejący trend badań i analiz pamięci społecznej odwołując się do tradycji szkoły durkheimowskiej, w której to uznaje się kluczowe znaczenie owego faktu społecznego, jakim jest właśnie pamięć społeczna, w kreowaniu tożsamości społecznej czy relacji społecznych, również tych opartych na konfliktach. (...) Książka o ważnej współcześnie tematyce z pewnością znajdzie wielu czytelników".

Z recenzji dr hab. Roberta Geislera, prof. UO.

Cena detaliczna: 18,20 PLN
Liczba stron: 274
Oprawa: miękka
06 grudzień 2012 | webmaster
Drukuj  Drukuj   Email  Poleć znajomym
Wydziały
Jednostki międzywydziałowe
Przydatne linki