Blibioteka Główna

Dane adresowe:

Wydawnictwo Naukowe
Akademia Techniczno-Humanistyczna:

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2, bud. B,
pokój 114 (I p.)
tel./fax +48 (33) 8279268
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

M. Bernacki : „Hermeneutyka fenomenu istnienia. Studia o polskiej literaturze współczesnej (Vincenz, Miłosz, Wojtyła, Herbert, Szymborska)”.

(...) Rozprawa odwołuje się obficie do źródeł, opracowań i literatury pomocniczej. Problem badawczy tu poruszony jest zagadnieniem z najwyższej półki humanistyki w każdej epoce. (...) Refleksja nad fenomenem ludzkiego życia i ludzkiej śmierci jest bowiem nie tylko samym rdzeniem literatury; jest czymś więcej: jest samą racją istnienia literatury.
(...) Struktura pracy jest zasadna, badawczo płodna, dobrze rozpisana. Język pracy – bez zarzutu. Autor rozprawy „mówi" językiem swoich bohaterów (ludzi, tekstów). Praca stanowi swoisty przewodnik po polskiej literaturze wysokiej oraz po nauce o literaturze przełomu XX i XXI wieku.

Z recenzji ks. Prof. dra hab. Jerzego Szymika.

(...) Uważam książkę Bernackiego za pozycję wartościową, poszerzającą wiedzę o twórczości Wojtyły, Szymborskiej, Vincenza, Herberta i Miłosza, a przede wszystkim o tym, co niedawno jeszcze nazywano „wątkiem metafizycznym" w literaturze, bo przecież wydziedziczenie, wartości, śmierć i eschatologia są elementami tego samego dążenia literatury, by wyrażać niewyrażalne, by sięgać słowem w rejony racjonalnemu poznaniu niedostępne.

Z recenzji Prof. dra hab. Józefa Olejniczaka.

Cena detaliczna: 80,00 PLN
Oprawa: miękka
Liczba stron: 388
06 grudzień 2012 | webmaster
Drukuj  Drukuj   Email  Poleć znajomym
Wydziały
Jednostki międzywydziałowe
Przydatne linki